2007. FEBRUÁR 9., PÉNTEK: ÁBEL JENŐ ORSZÁGOS LATIN VERSENY ISKOLAI FORDULÓ
2007. FEBRUÁR 6., KEDD: HEVESY GYÖRGY KÉMIA VERSENY ELSŐ FORDULÓ
Hevesy György országos kémiaverseny
A versenyt a Magyar Természettudományi Társulat, TIT Bugát Pál Egyesülete - Eger, Esterházy Károly Főiskola - Eger, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a System International Alapítvány, a Magyar Szabadalmi Hivatal, Nemzeti Civil Alapprogram az Oktatási Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Budapest Főváros Önkormányzata, a Magyar Tudományos Akadémia, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont, a Radioaktív Hulladékkezelő Közhasznú Társaság, a Richter Gedeon Rt., az EGIS Gyógyszergyár Rt., a TIT Szövetség és tagegyesületei, a megyei pedagógiai intézetek, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, a megyei/fővárosi kémiai-szakértők közreműködésével és támogatásával hirdetjük meg.
A versenyen a 7. és 8. évfolyam tanulói (13 és 14 éves korosztály) vehetnek részt.
A verseny teljes ismeretanyaga
A 7. évfolyamos tanulók részére:
- A legfontosabb anyagok (levegő, víz, hidrogén, oxigén, szén-dioxid) tulajdonságai.
- Anyagcsoportok (elem, vegyület, keverék, oldat).
- Oldás, oldatok, tömeg %-os összetétel, elválasztási műveletek.
- Atomszerkezet, periódusos rendszer.
- Néhány elem és vegyület képlete és köznapi tulajdonságai (hidrogén, oxigén, nitrogén, klór, víz, szén-dioxid, sósav, ammónia,)
- Ionok és ionvegyületek.
- Savak, bázisok, sók, kémhatás.
- Kémiai reakciók, kémiai számítások.
A 8. évfolyamos tanulók részére:
- Redoxi és sav-bázis reakciók.
- Nemfémes elemek és vegyületeik.
- Fémes elemek és vegyületeik.
- Energiaforrások, tápanyagok, műanyagok.
Minden évben bemutatjuk a kémiatörténet kiemelkedő alakjainak munkásságát a Hevesy György Országos Kémiai Versenyen.
A verseny fordulói
I. Házi forduló (2007. január 3 – február 15)
Az iskolákban a szaktanárok a 7. évfolyamos és külön 8. évfolyamos tanulóknak szervezik meg az első fordulót. A megyékben a TIT Szervezetek, vagy a megyei pedagógiai intézetek versenyfelelőseivel kell felvenni a kapcsolatot. A fővárosban a házi döntőt és megyei döntőt a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (1082 Budapest, Horváth Mihály tér 8., Tel: 210-1030, Fax: 210-0745) koordinálja.
A megyékben/fővárosban az elért eredmények alapján évfolyamonként 80-100 tanuló küldhető a megyei fordulóra. A bejutott 7. és 8. évfolyamos tanulók létszámát a megyei TIT Szervezetek, vagy a megyei pedagógiai intézetek, a fővárosban a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Iskola juttatják el a Magyar Természettudományi Társulatnak dr. Bezerédy Edit ügyvezető igazgató nevére (levélcím: 1088 Budapest, Bródy Sándor u. 16., telefon/fax:06-1-338-4593).
Beküldési határidő: 2007. február 20.
II. Megyei/fővárosi forduló 2007. március 24. (szombat)
A versenyző a megyei és az országos fordulón, ha nem jelenik meg a megadott időpontban (nap, óra) akkor a versenybizottság a versenyzőt kizárja a versenyből!
Megyei forduló ismeretanyaga:
7. évfolyamos tanulók részére:
- A legfontosabb anyagok (levegő, víz hidrogén, oxigén, szén-dioxid) tulajdonságai
- Anyagcsoportok (elem, vegyület, keverék, oldat)
- Oldás, oldatok, tömeg %-os összetétel, elválasztási műveletek
- Néhány elem és vegyület képlete és köznapi tulajdonságai (hidrogén, oxigén, nitrogén, klór, víz, szén-dioxid, sósav, ammónia) Ionok és ionvegyületek
- Ionok és ionvegyületek.
8. évfolyamos tanulók részére:
- Redoxi és sav-bázis reakciók
- Nemfémes elemek és vegyületek
A Magyar Természettudományi Társulat által összeállított központi feladatlapot kapnak külön a 7. évfolyamos és külön a 8. évfolyamos versenyzők.
A megyei fordulóba a benevezési díj 2.000,- Ft/fő. A részvételi díjat a megyei TIT Szervezetekhez és pedagógiai intézetekhez, Budapesten a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumhoz fizetik be.
A dolgozatokat központi javítókulcs alapján az előző évekhez hasonlóan a helyi versenybizottság értékeli.
FIGYELEM! A helyszínen kijavított és értékelt dolgozatok rangsorolása, helyezése kihirdethető, de ez nem jelenti azt, hogy a versenyző automatikusan tovább jut az országos döntőbe. Az előző évekhez hasonlóan a 80 pont feletti, illetve megyénként/fővárosból és évfolyamonként megküldött 8-10 legjobb dolgozatot az országos versenybizottság felül javítja és évfolyamonként rangsorolja. A döntőbe évfolyamonként a legjobb 30-32 versenyző jut tovább az országos döntőbe.
A 80 pont feletti, vagy a 8-10 legjobb dolgozatot megyénként/fővárosból évfolyamonként a következő címre szíveskedjenek küldeni: Dr. Bezerédy Edit, a Magyar Természettudományi Társulat ügyvezető igazgatója (levélcím: 1088 Budapest, Bródy Sándor u. 16. Telefon/fax: 06-1-338-4593).
Beküldési határidő: 2007. március 28.
III. Országos döntő 2007. május 18-19-20. (péntek-szombat-vasárnap)
Helye: Esterházy Károly Főiskola - Eger
A döntő fordulói: írásbeli, laborgyakorlat, szóbeli
A döntő háromfordulós
Az országos döntő teljes ismeretanyaga
A 7. évfolyamos tanulók részére:
- A legfontosabb anyagok (levegő, víz, hidrogén, oxigén, szén-dioxid) tulajdonságai.
- Anyagcsoportok (elem, vegyület, keverék, oldat).
- Oldás, oldatok, tömeg %-os összetétel, elválasztási műveletek.
- Atomszerkezet, periódusos rendszer.
- Néhány elem és vegyület képlete és köznapi tulajdonságai (hidrogén, oxigén, nitrogén, klór, víz, szén-dioxid, sósav, ammónia).
- Ionok és ionvegyületek.
- Savak, bázisok, sók, kémhatás.
- Kémiai reakciók, kémiai számítások.
A 8. évfolyamos tanulók részére:
- Redoxi és sav-bázis reakciók.
- Nemfémes elemek és vegyületeik.
- Fémes elemek és vegyületeik.
- Energiaforrások, tápanyagok, műanyagok.
Felvilágosítást ad az országos tanulmányi verseny egyes fordulóiról és a verseny részletes programjáról a Magyar Természettudományi Társulatnál dr. Bezerédy Edit ügyvezető igazgató (1088 Budapest, Bródy Sándor u. 16., telefon/fax: 06-1-338-4593), továbbá a megyei TIT Szervezetek és a megyei pedagógiai intézetek.
Budapesten a kerületi és megyei fordulókról a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (1088 Budapest, Horváth Mihály tér 8., telefon: 210-10-30, fax:210-07-45)
Versenyfelelős: Zanatiné Szántai Ildikó, zanati@fazekas.hu
A verseny szakmai felelőse: Albert Attila, albert@fazekas.hu
2007. FEBRUÁR 23.: ZRÍNYI MATEKVERSENY
Zrínyi Ilona matematikaverseny
A verseny meghirdetője: Matematikában Tehetséges Gyermekekért Alapítvány
A verseny célja
A verseny elsődleges célja a matematika népszerűsítése. A tanulók logikus gondolkodását kívánja mérni, lehetőséget biztosítva arra, hogy az iskolák 3-8. évfolyamos tanulói összemérhessék matematikai tudásukat.
A verseny kategóriái: évfolyamonként egységes
A jelentkezés és a részvétel feltételei
A versenyen az iskolák 3-8. évfolyamos tanulói vehetnek részt. Egy iskolából tetszőleges számú versenyző indulhat. A versenyen a határainkon túl élő magyarul tudó diákok is részt vehetnek.
A verseny témája, ismeretanyaga, felkészüléshez felhasználható irodalom
Matematikai versenytesztek (11 kötet) – Mozaik Kiadó, Szeged
Zrínyi 2004, Zrínyi 2005 (2 kötet) – Mategye Alapítvány, Kecskemét
A nevezés módja, határideje
Nevezési határidő: 2007. január 16.
A nevezéseket vagy interneten, vagy postai úton a (csak az egyiken) kérjük elküldeni. Az iskolák a nevezési lapot postai úton kapják meg 2006. november 30-ig. A nevezési lapon az iskola adatai és az internetes nevezéshez szükséges adatok szerepelnek. (A belépés a nevezési lapon található kódszámmal és jelszóval történik.)
Nevezési cím: levélben: MATEGYE Alapítvány, 6001 Kecskemét, Pf. 585, interneten: www.mategye.hu
Nevezési díj: 800,- Ft/ fő A nevezési díj befizetése a nevezési laphoz mellékelt csekken vagy átutalással történhet az Alapítvány 11732002-20335263 számú számlaszámára. Átutalás esetén kérjük az iskola nevezési lapján található azonosítót közleményként feltüntetni!
Fordulók
1. forduló: 2007. február 23. (péntek) 14 óra, (Románia és Ukrajna 15 óra.) Az 1. forduló a nevezéskor kiválasztott helyszínen zajlik. A feladatokat, kódlapokat az alapítvány helyszínre utazó képviselője személyesen, a kezdés előtt juttatja el a helyszínre, és a kitöltött kódlapok központba szállításáról is ő gondoskodik. A javítás az alapítvány székhelyén történik. A versenyzők a saját pontszámukat (a kódlapon lévő számmal), az iskolák a tanulóik pontszámát (a nevezési lapon lévő kódszámmal és jelszóval) a www.mategye.hu honlapon 2007. február 26-tól megtekinthetik. A pontszámokkal kapcsolatban telefonon, faxon vagy e-mail-ben 2007. február 27. (kedd) 14 óráig lehet reklamálni a verseny szervezőbizottságánál. A megyei/körzeti forduló eredményhirdetésére behívott tanulók névsora 2007. március 1-től a www.mategye.hu honlapon megtekinthető.
2. forduló: 2007. április 4-6. (később kijelölt városban)
Az országos döntőre behívott versenyzők az 1. forduló eredményhirdetésén névre szóló meghívót kapnak. A részvétellel kapcsolatos további információkat a megyei/területi szervezőtől kapják meg.
A továbbjutás feltétele, módja az egyes fordulókból
Az egyéni versenyben legeredményesebben szereplő tanulókat meghívjuk az országos döntőre. Minden területről évfolyamonként 300 indulóig 1 versenyző, 500 indulóig 2 versenyző, 500 feletti induló esetén 3 versenyző jut be. (Külföldiek esetén a bejutás területenként előre meghatározott létszám alapján történik.) Rajtuk kívül az országos eredmények összehasonlítása alapján is meghívunk versenyzőket.
Az eredmények közzétételének módja
Eredményhirdetésen történik (azt követően nyomtatott eredményértesítőt küldünk minden résztvevő iskolának, és megjelenítjük a www.mategye.hu honlapunkon).
Díjazás
1. forduló: A benevezett létszámtól függően egyéniben megyénként/körzetenként 2000 fő alatti nevező esetén évfolyamonként a verseny első tíz helyezettje, 2000-3000 fő nevező esetén az első tizenöt helyezettje, 3000-5000 fő nevező esetén az első húsz helyezettje, 5000 fő feletti nevező esetén az első huszonöt helyezettje oklevelet és tárgyjutalmat kap. Oklevelet és tárgyjutalmat kap azoknak az iskoláknak a legjobb helyezést elérő versenyzője és a versenyző tanára is, amelyek legalább 10 tanulót indítanak a versenyen. Évfolyamonként iskolák közötti 3 fős csapatversenyt is meghirdetünk. A sorrendet az iskola három legtöbb pontot elért tanulójának összpontszáma alapján állapítjuk meg. Évfolyamonként, megyénként/körzetenként 2000 fő alatti nevező esetén a verseny első helyezett, 2000-3000 fő nevező esetén a verseny első két helyezett, 3000 fő feletti nevező esetén a verseny első három helyezett csapata oklevelet, csapatának tagjai oklevelet és tárgyjutalmat kapnak. A csapatversenyben évfolyamonként egy iskolából csak egy csapat eredményét vesszük figyelembe. Az iskolák csapatainak pontszámait összeadva minden megye és körzet legtöbb pontot elért általános iskolája, minden régió legtöbb pontot elért nyolcosztályos és hatosztályos gimnáziuma vándorserleget kap. (Budapest és Pest megye külön régiónak számít.) A versenyen legeredményesebben szereplő tanulók tanárait is tárgyjutalomban részesítjük. (Külföldiek díjazását a területi szervezők biztosítják.) Rajtuk kívül az országos eredmények összehasonlítása alapján is meghívunk versenyzőket.
2. forduló: Az egyéni verseny első 20 helyezettje oklevelet és tárgyjutalmat kap. A versenyen legeredményesebben szereplő tanulók tanárait is tárgyjutalomban részesítjük. Az 1. fordulóban az iskola csapatainak pontszámait összeadva a legtöbb pontot elért budapesti és vidéki tanulók iskolája egy-egy számítógépet nyer, a legtöbb pontot elért általános iskola, nyolcosztályos és hatosztályos gimnázium vándorserleget kap.
A szervezők elérhetősége: Mategye Alapítvány, 6001 Kecskemét, Pf: 585 Tel.: 76/483-047
e-mail: mategye@mail.datanet.hu
2007. MÁRCIUS 5.: LESS NÁNDOR ORSZÁGOS FÖLDRAJZ VERSENY ISKOLAI FORDULÓ
|